Wczytuję dane...
Pielęgnacja kaszmiru

Włókna zwierzęce, zwłaszcza te wyjątkowo delikatne, mogą ulec sfilcowaniu i zniszczeniu pod wpływem wilgoci, temperatury i nacisku. Dlatego też wyroby kaszmirowe można czyścić wyłącznie na sucho lub prać ręcznie. Zabrudzenia powinno się wywabiać jak najszybciej, aby nie pozostawiły śladów. Jeśli produkty z kaszmiru przesiąkną nieprzyjemnymi zapachami, wystarczy je wywietrzyć.

 

Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą czyszczenia wyrobów kaszmirowych jest pranie ręczne. Należy stosować wodę o niskiej temperaturze (maksymalnie 30°C). Do prania używamy delikatnych detergentów (szampon dla niemowląt lub mydło), dokładnie rozpuszczając je w wodzie przed zanurzeniem tkaniny. Produktów kaszmirowych nie powinno namaczać się w wodzie dłużej niż 15-20 minut, aby nie naruszyć struktury włókna. Pamiętajmy, że kolorowe rzeczy pierzemy osobno. Zabrudzenia należy usuwać delikatnie, nie trąc materiału za mocno, gdyż wybory z kaszmiru łatwo odkształcają się pod wpływem wilgoci i zbyt silnego nacisku. Z podobnych przyczyn, po wypłukaniu tkaniny w chłodnej wodzie, nie należy jej wykręcać. Nadmiar wody można usunąć lekko przyciskając materiał dłonią lub wyłączonym żelazkiem. Wyprany produkt rozkładamy płasko na suchym ręczniku i nadajemy właściwy kształt. Wyroby kaszmirowe suszymy w zacienionym, przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych.

Wyroby z kaszmiru można też oddać do czyszczenia na sucho w pralni, która nie stosuje chemikaliów mogących zniszczyć tkaninę. Trzeba także zaznaczyć, aby nie stosowano wysokich temperatur.